Czy jako PRACODAWCA nie zapominasz o przeprowadzaniu okresowej oceny warunków pracy na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe?

June 1, 2017

Obowiązek narzuca na Ciebie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe....

 

Zgodnie z § 4 Pracodawca jest obowiązany organizować stanowiska pracy z monitorami ekranowymi w taki sposób, aby spełniały one minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

 

 

PAMIĘTAJ! 💻⌚
W dniu 1 maja 2017 r. weszło w życie ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (Dz. U. Z 2017 r., poz. 796), które przewiduje dopuszczalność pracy kobiet w ciąży na stanowiskach z monitorami ekranowymi w łącznym wymiarze nieprzekraczającym 8 godzin na dobę, przy czym czas spędzony przy obsłudze monitora ekranowego nie będzie mógł jednorazowo przekraczać 50 minut, po którym to czasie powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy.

 

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci 👌

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Wkrótce

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Najnowsze posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Tagi
Śledź NAS
  • Facebook Basic Square

© 2020 by Zagłębie BHP

ZASADY OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

Ilość wejść

REGULAMIN sklepu

Chcesz złożyć zamówienie? Napisz do nas zaglebiebhp@hub.pl lub zadzwoń 76 720 82 45